Kapat

TURGUT ALTON

1938 yılında Bursa’da doğdu. 1961 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık bölümünden mezun oldu. Mesleki yaşamına, öğrencilik yıllarında, Birleşmiş Mimarlar Ortaklığında başladı. Zürih ETH’da Temel Tasar üzerine lisansüstü eğitimini tamamladı. Bu süre içinde çeşitli mimarlık yarışmalarına katılarak ödüller aldı.

1967’de yurda dönerek, Birleşmiş Mimarlar’ı, emekliye ayrılan ortaklardan devraldı. Şirketin mimari birikimini değerlendirerek, yeni genç ortaklar aldı. Bu dönemde BM’ı, yurt içinde ve dışında pek çok önemli proje gerçekleştiren, ülkenin en önemli mimari proje bürolarından biri haline getirdi. Farklı proje grupları ve çeşitli uzman danışmanlarla çalışma imkanı buldu. 1990 yılında, 23 yıl kurucu ortağı ve genel müdürü olduğu firmanın ortaklığından, ekibiyle birlikte ayrılarak Turgut Alton Mimarlığı kurdu ve meslek yaşamına TAM ile devam etti.

TAM ile hem yerel, hem uluslar arası alanda büyük ve önemli projeler tamamlamıştır. Esnek ve ekip çalışmasına uygun yapısı ile, çok çeşitli nitelikte proje gerçekleştirebilmiştir. Son yıllarda, bürodaki etkinliğini azaltarak, kazanılmış mesleki birikimin, sonraki nesillere iletilmesini hedeflemektedir.

ORTAKLAR

TURGUT ALTON
Kurucu Ortak
Danışman Mimar

OYA ÖKMEN
Şirket Ortağı
Koordinatör Mimar

AYNUR OTAĞ
Şirket Ortağı
Yönetici Mimar

TANSEL DALGALI
Şirket Ortağı
Yönetici Mimar